RSS feed for Remi_Caron

Remi_Caron has logged 206 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
31
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Colbert Christmas: The Greatest Gift of All!

A Colbert Christmas: The Greatest Gift of All!

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
20
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
American Pastoral

American Pastoral

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
½
Edit this entry  
06
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
I'm Not There.

I'm Not There.

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
19
It

It

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Safe

Safe

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ravenous

Ravenous

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry