Sort by

Seth has logged 57 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry