Sort by

olivia has logged 180 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Edit this entry