• Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

  • Spider-Man: No Way Home

  • The Matrix Resurrections

  • Don't Look Up

  • Licorice Pizza

  • All Too Well: The Short Film

  • Encanto

  • Dave Chappelle: The Closer

  • Venom: Let There Be Carnage

  • No Time to Die

    ★★½

  • The Tragedy of Macbeth

  • The Many Saints of Newark

  • The Last Duel

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • Spencer

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Malignant

  • The Card Counter

  • Candyman

    ★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Jungle Cruise

  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

  • Old

    ★★★

  • Pig

  • Red Rocket

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • The Velvet Underground

  • Black Widow

    ★★½

  • Annette

  • No Sudden Move

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Friends: The Reunion

    ★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★

  • F9

  • Cruella

    ★★½

  • Mortal Kombat

    ★★

  • Bad Trip

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

  • Nobody

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

  • The Sparks Brothers

    ★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Censor

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • WandaVision

  • Wonder Woman 1984

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Ma Rainey's Black Bottom

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Totally Under Control

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • Freaky

    ★★½

  • Hubie Halloween

    ★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • The Kid Detective

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Bill & Ted Face the Music