RSS feed for ReneBasilico
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Fall of the Roman Empire

The Fall of the Roman Empire

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Men Against the Sun

Men Against the Sun

1952
×
Read the review Edit this entry  
16
Beyond

Beyond

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Arctic

Arctic

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mysterious Island

Mysterious Island

1961
×
Read the review Edit this entry  
10
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost Horizon

Lost Horizon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Gunfight

A Gunfight

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Headwinds

Headwinds

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
London Heist

London Heist

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Loveless

Loveless

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Starfish

Starfish

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Killing Ground

Killing Ground

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Graduation

Graduation

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
White Settlers

White Settlers

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Veronica

Veronica

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Bully

Bully

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Breach

Breach

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
Read the review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Human Factor

The Human Factor

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Birdman

Birdman

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
A Is For Acid

A Is For Acid

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Widower

The Widower

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Letter to Brezhnev

Letter to Brezhnev

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
Life

Life

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Await Further Instructions

Await Further Instructions

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flying Blind

Flying Blind

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Croupier

Croupier

1998
×
★½
Read the review Edit this entry