RSS feed for Alex
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    **WARNING SPOILERS!!**














    "GOOOODDDD GOOODDDD"



    This film is the best of the sequels and JJ gave it a real good go fixing the many problems within The Last Jedi. Now don't get me wrong the film is in no way perfect nor is it a master piece but it felt like Star Wars. Which shouldn't be a requirement watching a Star Wars films but it is something I unfortunately have to mention. I'm also not jumping on the whole The Last…

  • Venom

    Venom

    ★★★

    "WE ARE VENOM!"

    **SPOILERS**







    Venom was a really fun film and it was a lot better than I expected going into the film. However don't be fooled it is still a typical Sony superhero film, as the script and story is quite sloppy in parts. Tom Hardy was really great in film as to be expected. I would happily watch this film again, it is definitely a "DVD film". The CGI however was quite choppy in parts, as I actually…

  • The Predator

    The Predator

    ★★½

    **SPOILERS**


    "GET TO THE CHOPPER!!!'



    I actually watched this a couple of weeks ago but I finally got around to writing up a review. The Predator was a very fun film and it had some good action and gore. The film was cheesy but that is expected within the franchise. The comedy was hit and miss however and the storyline with the child I thought was stupid. I did like what they were trying to do, but I don't think…

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

    "Your mission should you choose to accept it...



    This is easily the best Mission Impossible film I have seen. I really enjoyed watching this film as it is an old school action film action film. Which seems to be rarer to see these days in cinema.

    Simon Pegg's performance was really well constructed and comedic and he was my favourite character in the film. The comedy works well in the film's as well as the awesome action scenes that really…

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

    **SPOILERS**




    As a massive Star Wars fan I'm ashamed to say I only just saw this. But I am glad I finally managed to see it. The whole film was a lot better than expected.

    The characters in the film seemed to stand out well but of course there were a few weak ones. Luckily it wasn't any of the main characters. Donald Glover played an amazing part as Lando and used the quirky persona well to really capture the…

  • The King of Kong: A Fistful of Quarters

    The King of Kong: A Fistful of Quarters

    ★★

    **SPOILER'S**




    This is a very interesting documentary and does cover the topic of competitive gaming very well. I do however feel the budget of the film wasn't very high as it felt very much like a student crew made the documentary.

    Donkey Kong is a great game but the documentary is far deeper then the first ever Mario. The documentary is about pushing yourself past the limits, and getting through all the bullshit that you go through when you get…

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★★

    "If my calculations are correct the moment this baby hits 88 miles per hour you're gonna see some serious shit."

    These three films have to be one of my favourite trilogies of all time. Back to the Future has had a massive impact on me. This film is the reason why I learned Guitar when I was younger and why I can now play Johnny B. Goode. Everytime I watch it I always find new moments I enjoy.

    Back to…

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★

    "IT'S HIP TO BE SQUARE!"


    This is a movie I haven't seen in a while, so it was nice to watch it again as if I hadn't seen it before. Luckily it was just as good as I remembered it was. Comedy is my main genre for film and television and American Psycho has some very dark comedy in it. As I watched this with my friend me and her felt bad laughing at certain parts, but couldn't help but…

  • Supersonic

    Supersonic

    ★★★★

    "I'M FEELING SUPERSONIC,
    GIVE ME GIN AND TONIC!" 🎶


    Oasis has to be one of my all time favourite bands and this documentary was highly enjoyable. I just wish I had watched it sooner.

    It was interesting to see both Liam Gallagher and Noel Gallagher's views on each other even before they started Oasis. The documentary shows them growing up and how they formed the band, with lots of interesting aspects of their lives I never knew about.

    The main…

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    "NO VEGAN DIET, NO VEGAN POWERS!"


    This is one of my all time favourite films!! Edgar Wright is my favourite director and a massive inspiration for me when I direct as well. And this film shows the creativity and genius of Edgar Wright.

    I must have seen this film like 40 times now or something since it was released and it still highly enjoyable, fun and epic. This film is easily in my top ten movie's. Although it isn't my…

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

    Borat is my all time favourite Sacha Baron Cohen film. I have watched this film loads of times and it never fails to make me laugh. It's even funnier when you know that most people appearing in the film were not even in on the joke.

    The number one thing I realised watching Borat this time round, was that Sacha Baron Cohen can handle chickens really well. One of his many skills it seems. The jokes make you laugh out…

  • The Grandmaster

    The Grandmaster

    ★★★★

    As a big fan of IP Man and Bruce Lee this was definitely a film I needed to watch.

    I was pleasantly surprised by the cinematography and art style of each frame. It was almost like every frame was a painting in a gallery, which is always a pleasure to watch. The fight scenes were very exciting with the scene in the rain at the start being very reminiscent of The Matrix.

    I do however feel it wasn't as good…