Sort by

Renielle has logged 355 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Finch

Finch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
23
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Rabid

Rabid

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Arisaka

Arisaka

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kakabakaba Ka Ba?

Kakabakaba Ka Ba?

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Maging Akin Ka Lamang

Maging Akin Ka Lamang

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mother, Sister, Daughter

Mother, Sister, Daughter

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Offside

Offside

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rites of May

The Rites of May

1976
×
★★★★
Edit this entry