Sort by

Renielle has logged 37 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lost and Found

Lost and Found

1996
×
★★
Edit this entry  
30
Weighed But Found Wanting

Weighed But Found Wanting

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
Edit this entry  
28
Untitled 'The Walking Dead' Film

Untitled 'The Walking Dead' Film

×
Read the review Edit this entry  
28
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
My Amanda

My Amanda

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Cargo

Cargo

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stripped

Stripped

2016
×
Edit this entry  
06
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★
Edit this entry  
03
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry