• Pocahontas

    ★★★★½

  • Braveheart

  • Casino

    ★★★★★

  • Before Sunrise

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

  • The Mask

  • Forrest Gump

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Schindler's List

  • Jurassic Park

  • Aladdin

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Batman Returns

  • Beauty and the Beast

  • Terminator 2: Judgment Day

  • The Silence of the Lambs

  • Edward Scissorhands

  • Home Alone

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Total Recall

  • Back to the Future Part III

  • Back to the Future Part II

  • The Little Mermaid

  • Batman

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Rain Man

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Beetlejuice

  • RoboCop

  • Full Metal Jacket

  • Predator

  • Beverly Hills Cop II

    ★★★★

  • Top Gun

  • Back to the Future

  • The Terminator

  • Ghostbusters

  • Gremlins

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★★

  • Scarface

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Blade Runner

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Raiders of the Lost Ark

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Life of Brian

  • Grease

  • Star Wars

    ★★★★

  • Rocky

  • Taxi Driver

  • The Exorcist

  • The Godfather

  • Mary Poppins

  • Citizen Kane