Rennie330 has logged 79 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fred Armisen: Standup for Drummers

Fred Armisen: Standup for Drummers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brian Wilson: Long Promised Road

Brian Wilson: Long Promised Road

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
1971: The Year That Music Changed Everything

1971: The Year That Music Changed Everything

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
McCartney 3, 2, 1

McCartney 3, 2, 1

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Count Me In

Count Me In

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Big

Big

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Help

The Help

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry