RSS feed for Matthew

Matthew has logged 161 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Tiger Who Came To Tea

The Tiger Who Came To Tea

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The House I Live In

The House I Live In

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maiden

Maiden

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the House

In the House

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Atomic: Living in Dread and Promise

Atomic: Living in Dread and Promise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
12
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Metro Manila

Metro Manila

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rafiki

Rafiki

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
8 Days: To the Moon and Back

8 Days: To the Moon and Back

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Trance

Trance

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
I Origins

I Origins

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kajaki

Kajaki

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Journeyman

Journeyman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gloria

Gloria

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Breathe In

Breathe In

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry