• Candyman

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Chaos Walking

    ★★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★

  • Mank

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Artemis Fowl

    ★★

  • Unorthodox

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Bad Boys for Life

    ★★★

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★½

  • Klaus

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Addams Family

    ★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • The Goldfinch

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • K-12

    ★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Motherless Brooklyn

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Descendants 3

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • Good Omens

    ★★★½

  • Ma

    ★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Brightburn

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Yesterday

    ★★★