Charlie has logged 253 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
We Were Here

We Were Here

2011
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Gods of the Plague

Gods of the Plague

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Any Day Now

Any Day Now

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★
Edit this entry  
05
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Petals on the Wind

Petals on the Wind

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Saw

Saw

2004
×
Edit this entry  
14
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry