Charlie has logged 50 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thirteenth Year

The Thirteenth Year

1999
×
★★
Edit this entry  
31
Max Keeble's Big Move

Max Keeble's Big Move

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Notte

La Notte

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Omniboat: A Fast Boat Fantasia

Omniboat: A Fast Boat Fantasia

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Carry You With Me

I Carry You With Me

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tesla

Tesla

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Surge

Surge

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Worth

Worth

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summertime

Summertime

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nighthawks

Nighthawks

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yossi & Jagger

Yossi & Jagger

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
16
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Even Stevens Movie

The Even Stevens Movie

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shaggy Dog

The Shaggy Dog

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shaggy D.A.

The Shaggy D.A.

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spanky: To the Pier and Back

Spanky: To the Pier and Back

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Southern Comfort

Southern Comfort

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry