Sort by

resonablecritic has logged 167 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
What If

What If

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frimas

Frimas

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Respect

Respect

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Upside

The Upside

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 355

The 355

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Heights

In the Heights

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sleepover

Sleepover

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
A Dog's Purpose

A Dog's Purpose

2017
×
Read the review Edit this entry