Rethaam has logged 463 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zaki Chan

Zaki Chan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Keda Reda

Keda Reda

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Beach Loafer

The Beach Loafer

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Life's Speed Bump

Life's Speed Bump

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Bittersweet

Bittersweet

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
John Q

John Q

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Black Box

The Black Box

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The City

The City

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Attack on Titan: Chronicle

Attack on Titan: Chronicle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
She Loves Me

She Loves Me

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Solitaire

Solitaire

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wife of an Important Man

The Wife of an Important Man

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Al Makhtufa

Al Makhtufa

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Paranormal

Paranormal

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★
Edit this entry  
02
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★
Edit this entry  
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★½
Edit this entry  
30
Another Fine Mess

Another Fine Mess

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Last Night

The Last Night

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★½
Edit this entry  
20
I Am Nojoom, Age 10 and Divorced

I Am Nojoom, Age 10 and Divorced

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★
Edit this entry  
16
In the White City

In the White City

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
The Splinter

The Splinter

1983
×
★★½
Edit this entry  
15
Brooks, Meadows and Lovely Faces

Brooks, Meadows and Lovely Faces

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Guatemala: Heart of the Mayan World

Guatemala: Heart of the Mayan World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Noor Taught me

Noor Taught me

×
★★½
Edit this entry  
10
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Those Who Remain

Those Who Remain

2016
×
★★★
Edit this entry