Rethaam has logged 74 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ariel

Ariel

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
Life in a Day

Life in a Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kes

Kes

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sleepless Nights

Sleepless Nights

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
About Love and Passion

About Love and Passion

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Short w Fanelah w Cap

Short w Fanelah w Cap

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Kit Kat

Kit Kat

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hichki

Hichki

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Three Disappearances of Soad Hosni

The Three Disappearances of Soad Hosni

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Diva

Diva

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Virunga

Virunga

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
84 Charing Cross Road

84 Charing Cross Road

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
Happy Valentine's Day

Happy Valentine's Day

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Atman

Atman

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shift

Shift

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Live

To Live

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in the void

Lost in the void

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Irritation

Irritation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No

No

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★½
Edit this entry  
09
Film Title Poem

Film Title Poem

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
.TV

.TV

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Post

The Last Post

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
When We Are Chased by Bad Luck

When We Are Chased by Bad Luck

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Warrior Cock

Warrior Cock

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The OceanMaker

The OceanMaker

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Soucouyant

Soucouyant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Virus Tropical

Virus Tropical

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Giraffe

The Giraffe

2018
×
★★½
Edit this entry