• John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Franchises are just continuing episodic installments designed to boost an IP, which means main characters are completely expendable now too. Laurie Strode, Nancy Thompson, Ellen Ripley, Sally Hardesty, Jigsaw, Tony Stark, James Bond, Luke Skywalker, I mean even John Wick all died so their franchises could live on!

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★★

    EVERYONE SAY “THANK YOU, KEANU REEVES AND TEAM!”

    Has to be one of the best action movies ever made.

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    Weakest one and it’s still mind-numbingly cool.

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★★★★

    This is what people consider the weakest in the franchise??

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★★★

    I felt very Ethan Landry so I brought Cheetos to this viewing.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★★

    I think I know where Amber Freeman got her tactic from.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    Certain shots are shoddy, but I don’t think I will ever not love this movie.

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “He was… so pathetic.”

    “…That’s not true!”

    Dermot is so entertaining as an overly indulgent father.

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★★★

    “Recognize this?!”

    The road to Scream VI was, unfortunately, a bumpy one. I stayed clear of analyzing the Scream (2022) trailer and I wasn’t even in any horror circles back when last year’s movie released, so it was rejuvenating. On the contrary, I let myself become engrossed in Scream VI’s marketing because they were really promising to deliver something different. Also, I need to address the elephant in the room. The identity of the killer leaked in a video just…

  • Happy Death Day

    Happy Death Day

    ★★★★

    Wait Christopher Landon could helm a Scream movie…

  • The Fog

    The Fog

    ★★★★

    ADRIENNE BARBEAU!!! 😍

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★½

    On first viewing, this movie turned into exactly what I feared it would…