2019

Sean Frost Sean Frost’s year in review

Sean’s highest rated films

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • RiffTrax Live: Giant Spider Invasion

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • In the Tall Grass

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 553 Films watched
  • 46.1 Average per month
  • 10.6 Average per week

Milestones

First Film

Skyscraper

Jan 1

Most Watched

Count Dracula's Great Love

twice

Night of the Werewolf

twice

Blood Beach

twice

Spawn of the Slithis

twice

Unicorn Store

twice

Last Film

Hellmaster

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
238 films
Drama
143 films
Comedy
126 films
Thriller
106 films
Sci Fi
96 films
Action
78 films
Fantasy
56 films
Crime
56 films
Adventure
55 films
Mystery
53 films
USA
347 films
France
51 films
UK
39 films
Spain
28 films
Italy
27 films
Canada
25 films
Germany
20 films
Japan
19 films
China
5 films
Belgium
3 films
English
461 films
French
56 films
Spanish
41 films
German
23 films
Italian
22 films
Japanese
17 films
Chinese
6 films
Russian
6 films
Latin
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

The Mummy

★★★★★

The finest of the spate of Universal horror films in the 1930s. Poignant, with a heroine who saves herself.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Puppet Master: The Legacy
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Prince Pistachio

Films Sean watched in 2019

  • Hellmaster
  • Annie
  • Masters of the Universe
  • The Bishop Murder Case
  • Moonfleet
  • Kingdom of the Spiders
  • Tammy and the T-Rex
  • Hell Comes to Frogtown
  • Trail of the Screaming Forehead
  • East Side, West Side
  • The Vineyard
  • Berserker
  • Play Dead
  • Sing Street
  • Alita: Battle Angel
  • Yeti: The Giant of the 20th Century
  • Hostile Witness
  • Home Alone
  • The Devils
  • The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Death Warmed Up
  • ParaNorman
  • Klaus
  • Alphaville
  • Count Dracula's Great Love
  • Prince Pistachio
  • Post No Bills
  • The Face on the Barroom Floor
  • The Locket; or, When She Was Twenty
  • Eight Men Out
  • We Have Always Lived in the Castle
  • Gymkata
  • Forgotten Sweeties
  • Be Your Age
  • The Caretaker's Daughter
  • Mighty Like a Moose
  • Fluttering Hearts
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Down Three Dark Streets
  • Dawson City: Frozen Time
  • The Voices
  • Devil's Possessed
  • The Ocean Waif
  • Matrimony's Speed Limit
  • A House Divided
  • Burstup Homes' Murder Case
  • The Coming of Sunbeam
  • The High Cost of Living
  • A Fool and His Money
  • Canned Harmony
  • Two Little Rangers
  • Falling Leaves
  • Algie, the Miner
  • Greater Love Hath No Man
  • Tramp Strategy
  • Mixed Pets
  • Lone Star
  • Get a Job
  • Nashville
  • The Snake Woman
  • I Bury the Living
  • The Four Skulls of Jonathan Drake
  • The Face of Marble
  • A Dragonfly for Each Corpse
  • Lost Horizon
  • Motor Patrol
  • Counterspy Meets Scotland Yard
  • Godzilla Raids Again
  • Venom
  • Radar Secret Service
  • Fosse
  • The Gay Divorcee
  • Neptune's Daughter
  • The Whisperer in Darkness
  • Godzilla
  • Blood Diner
  • The King of Comedy
  • Angel, Angel, Down We Go
  • I Bought a Vampire Motorcycle
  • Death Ship
  • Paranormal Activity 3
  • Dolemite Is My Name
  • Monsieur Verdoux
  • Scrooge
  • The Prowler
  • Hobgoblins
  • Cluny Brown
  • There's No Business Like Show Business
  • Braid
  • Dinosaurus!
  • Sheena
  • Let Her Out
  • In the Tall Grass
  • Itsy Bitsy
  • The Curious Female
  • Cyborg X
  • Gog
  • Toxin
  • Horror Express
  • Bathing Beauty
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Tron
  • Hunchback of the Morgue
  • Fahrenheit 451
  • A Simple Favor
  • Yor, the Hunter from the Future
  • Zaat
  • 2 Days in Paris
  • You're Next
  • Frankenstein 1970
  • The New Kids
  • Chrome Angels
  • Ghouls
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • I Saw What You Did
  • Happy Birthday to Me
  • Quantum Apocalypse
  • Alien Tornado
  • Cobra Woman
  • Suicide Squad
  • Brainscan
  • Mindwarp
  • The Colour Out of Space
  • Flora
  • Necrophagus
  • Night of the Werewolf
  • Night of the Seagulls
  • The Living Dead at Manchester Morgue
  • The Vampires' Night Orgy
  • Count Dracula's Great Love
  • Frankenstein's Bloody Terror
  • The X from Outer Space
  • The Dark Crystal
  • Ice Station Zebra
  • The Story of King Midas
  • The Story of 'Rapunzel'
  • The Story of 'Hansel and Gretel'
  • The Story of 'Little Red Riding Hood'
  • The Storybook Review - Mother Goose Stories
  • A Knife for the Ladies
  • Headhunter
  • Twilight of the Ice Nymphs
  • My Chauffeur
  • Tuareg: Desert Warrior
  • Are Crooks Dishonest?
  • Just Neighbors
  • I Do
  • Number, Please?
  • The Resurrection of Zachary Wheeler
  • Lightning Bolt
  • The People Who Own the Dark
  • The Weekend Murders
  • Veronica Mars
  • Death Journey
  • Nabonga
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Human Desire
  • Victory
  • The Man with the Golden Gun
  • Edge of Sanity
  • Fellini's Satyricon
  • Mantrap
  • The Best Little Whorehouse in Texas
  • Veerana
  • Tales from the Hood 2
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Sabotage
  • Superman and the Mole-Men
  • RiffTrax Live: Giant Spider Invasion
  • The Uninvited
  • The Hitcher
  • Splinter
  • Lisztomania
  • Ladyhawke
  • A Slight Case of Murder
  • Keyhole
  • Deathline
  • Hereditary
  • It
  • I Am Waiting
  • The Golden Beetle
  • The Whole Dam Family and the Dam Dog
  • The Great Train Robbery
  • Troubles of a Manager of a Burlesque Show
  • From Show Girl to Burlesque Queen
  • Airy Fairy Lillian Tries on Her New Corsets
  • A Fire in a Burlesque Theatre
  • Aeroplane Flight and Wreck (Piloted by M. Cody)
  • Moscow Clad in Snow
  • The Dog and His Various Merits
  • San Francisco: Aftermath of Earthquake
  • The Georgetown Loop (Colorado)
  • Skyscrapers of New York City, from the North River
  • A Trip to the Moon
  • Chicago Police Parade
  • New York: Broadway at Union Square
  • New York, Brooklyn Bridge
  • Arab Cortege, Geneva
  • Poultry-Yard
  • Carmaux: Drawing Out the Coke
  • Transformation by Holding Time
  • Photographe
  • Lion, London Zoological Gardens
  • Childish Quarrel

See all 553

World Map

Highly rated films Sean missed

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • For Sama
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more