Revan has logged 25 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
UHF

UHF

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
Edit this entry  
07
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry