Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
ReviewbyHaiku

ReviewbyHaiku

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for ReviewbyHaiku
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • ReviewbyHaiku’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Memento

    Memento 2000

    ★★★★★ Watched by ReviewbyHaiku 18 Aug 2020 2

    Wrong. It’s Memento

    Got to be Inception, right?

    Best Nolan movie?

  • Children of Men

    Children of Men 2006

    ★★★★½ Watched by ReviewbyHaiku 14 Aug 2020 1

    Cry of a baby,
    so much beauty in the pain
    God? No, born of men

  • Wonder Woman

    Wonder Woman 2017

    ★★★★ Watched by ReviewbyHaiku 09 Aug 2020 1

    Gal is Diana
    If her lasso broke my neck
    I would say thank you

  • Avatar

    Avatar 2009

    ★★★½ Rewatched by ReviewbyHaiku 08 Aug 2020

    It is pretty good
    Good enough to make 4 more?
    We’ll see, jury’s out

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse 2018

    ★★★★★ Watched by ReviewbyHaiku 07 Aug 2020

    Nic while recording:
    ‘’you want me to go full Cage?’’
    True story. Legend

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker 2019

    ★½ Rewatched by ReviewbyHaiku 06 Aug 2020

    ‘’Fuck it, bring back Sheev’’
    Disney had no plan at all
    Ben kinda cute doe

  • John Wick

    John Wick 2014

    ★★★★½ Rewatched by ReviewbyHaiku 06 Aug 2020 2

    The 'Baba Yaga'
    Killed three men with a pencil
    Don't fuck with his dog

  • Men in Black: International

    Men in Black: International 2019

    ★★★ Watched by ReviewbyHaiku 06 Aug 2020 3

    Thor duo return,
    not enough to save the film
    Jump Street spin off, please!

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road 2015

    ★★★★★ Rewatched by ReviewbyHaiku 05 Aug 2020 5

    From the man who made...
    Wait, Happy Feet?! That can't be...
    holy fucking shit

  • Parasite

    Parasite 2019

    ★★★★★ Rewatched by ReviewbyHaiku 04 Aug 2020

    Some nice fun and games
    Then shit hits the fan big time
    Who saw that coming?!

  • La La Land

    La La Land 2016

    ★★★★★ Rewatched by ReviewbyHaiku 03 Aug 2020 2

    So many colours
    So many banging tunes, but...
    too many tears shed

  • Inception

    Inception 2010

    ★★★★★ Rewatched by ReviewbyHaiku 02 Aug 2020

    Nolan, we get it.
    Bendy cities, spinning tops,
    you are showing off

  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.