Caleb has logged 79 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Serpico

Serpico

1973
×
★★½
Edit this entry  
18
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
McFarland, USA

McFarland, USA

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rounders

Rounders

1998
×
★★
Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★½
Edit this entry  
24
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry