Sort by

ReVision has logged 142 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saturday Night Live: 40th Anniversary Special

Saturday Night Live: 40th Anniversary Special

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Muhammad Ali

Muhammad Ali

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ali Baba and the Forty Thieves

Ali Baba and the Forty Thieves

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry