• Countdown

    ★★★

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★

  • Hustlers

    ★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • American Exit

    ★★★★

  • After

    ★★½

  • Five Feet Apart

    ★★★★★

  • Honeyland

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★★

  • Instant Family

    ★★★★½

  • Mary Queen of Scots

    ★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Hotel Mumbai

    ★★★★★

  • 211

    ★★★★

  • Adrift

    ★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • It

    ★★★★★

  • Veronica

    ★★★★

  • Kidnap

    ★★★½

  • Allied

    ★★★★★

  • Lion

    ★★★★★

  • The Light Between Oceans

    ★★★★★

  • Me Before You

    ★½

  • Don't Breathe

    ★★★★★

  • Hush

    ★★★½

  • Child 44

    ★★½

  • The Best of Me

    ★★★★★

  • Before I Go to Sleep

    ★★★★★

  • Hercules

    ★★

  • The Fault in Our Stars

    ★★★½

  • The Water Diviner

    ★★★★★

  • Wolf Creek 2

    ★★★★

  • All Is Lost

    ★★★★

  • World War Z

    ★★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • The Lady Vanishes

    ½

  • Safe Haven

    ★★★

  • Mama

    ★★

  • The Hunt

    ★★★½

  • The Cold Light of Day

    ★★★★

  • A Royal Affair

    ★★★★

  • Red Dawn

    ★★★

  • The Vow

    ★★★★½

  • Enter Nowhere

    ★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★

  • The Tourist

    ★★★

  • Buried

    ★★★½

  • Never Let Me Go

    ★½

  • Easy A

    ★★★½

  • Incendies

    ★★★★★

  • The Last Song

    ★★★★★

  • Hachi: A Dog's Tale

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Up

    ★★★½

  • Valkyrie

    ★★★★

  • Seven Pounds

    ★★★★★

  • The Reader

    ★★★½

  • An American Affair

    ★★★½

  • Nights in Rodanthe

    ★★

  • The Duchess

    ★★★★

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★★★

  • Changeling

    ★★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★½

  • Death Defying Acts

    ★★

  • The Girl Next Door

    ★★★★

  • The Orphanage

    ★★★★

  • Dead Silence

    ★★★★½

  • Blood Diamond

    ★★★★★

  • Babel

    ★★★★★

  • The Omen

    ★★★