Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Countdown

Countdown

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
After

After

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
High Tension

High Tension

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Veronica

Veronica

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Buried

Buried

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Enter Nowhere

Enter Nowhere

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Others

The Others

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Les Misérables

Les Misérables

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Not Without My Daughter

Not Without My Daughter

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Autumn in New York

Autumn in New York

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Up

Up

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★½
Edit this entry  
15
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★★
Edit this entry