• The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Pillar

  • Revolt of the Mystic

    ★★

  • Si Gloria at si Juan

    ★★★★

  • Grand Gestures

    ★★★★

  • Eye

    ★★½

  • Dama de Noche

    ★★

  • Seize

    ★★

  • Most Disturbing Feeling

  • Beyond Nothing

    ★★★★½

  • Fetch

    ½

  • Arise

    ★½

  • Living Things

    ★★★★

  • Under the Sun

    ★★★★½

  • Fatigued

    ★★★★

  • Desperados

  • #Alive

    ★★★½

  • Life's Pedal

    ★★½

  • Chanting the Passion

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • On Vodka, Beers, and Regrets

    ★★

  • To Calm the Pig Inside

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • His House

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Jepoy

    ★★★½

  • Dead Kids

    ★★★

  • Excuse Me Miss, Miss, Miss

    ★★★★

  • Tokwifi

    ★★★★

  • Cuddle Weather

    ★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • The Kingmaker

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ang Gasgas na Plaka ni Lolo Bert

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • John Denver Trending

  • Otherhood

  • Ready or Not

    ★★★½

  • The Lion King

  • End of Sentence

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

  • Anna

    ★★★

  • Midsommar

  • Men in Black: International

  • Always Be My Maybe

  • Murder Mystery

  • Parasite

  • The Slums

    ★★★★½

  • Brightburn

  • Us, at The End of the Year

    ★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Shazam!

  • Us

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

  • Alone/Together

    ★★

  • Born Beautiful

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

  • Black Mirror: Bandersnatch