• On Vodka, Beers, and Regrets

    On Vodka, Beers, and Regrets

    ★★

    Cancer Sun yata si JC Santos dito hehe. 2 stars for the leads, but other than that 'di ko talaga masyadong na-enjoy huhu.

  • A Second Chance

    A Second Chance

    Red Flags Eleganza

  • Alone/Together

    Alone/Together

    ★★

    Salamat nalang sa existential crisis ah, godbless

  • Mike and Dave Need Wedding Dates

    Mike and Dave Need Wedding Dates

    ★★

    Needed a pick-me-up. Aubrey Plaza is my pick-me-up.

  • His House

    His House

    ★★★½

    The worst ghosts to face are the ghosts of your mistakes

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

    Compelling!! Cast Yahya Abdul-Mateen II in more films, please!

    Side Note: Funny how social commentaries then and now are still the same. Have we really made progress as a species? As a community? Have we learned nothing from history?

  • Love, Rosie

    Love, Rosie

    ★★★

    One of my fave romcoms, ever!! This made me believe in love. uwu

  • One Day

    One Day

    ★★★

    Jim Sturgess’ character was the most unlikeable character in a romcom (?) I’ve ever seen, but Anne Hathaway’s character just wanted to love him!!! Unconditionally!!!!! I’m!!!! Going ✈️ Hurt City

  • Anna

    Anna

    ★★★

    Glad this wasn't in chronological order, as it would have been boring if it were.

    P.S. Cillian Murphy you attractive human being

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★½

    This was not something I expected to watch during quarantine, but I wanted to watch this because of the star-studded cast. It’s hard to give a review without spoiling anything, but it is reminiscent of The Place Beyond The Pines — nothing too fast-paced. It may be filled with a lot of unfortunate events, but what the past means to you once you decide how to move forward to the future perhaps might just make you stronger. 

    P.S. I love…

  • The Prince of Egypt

    The Prince of Egypt

    ★★★★★

    Best animated film ever made hand down! 100% timeless.

  • #Alive

    #Alive

    ★★★½

    Essential quarantine flick. It’s when watching movies like this that I am glad that this pandemic isn’t a zombie apocalypse. Overcoming quarantine burnout is already so hard, imagine if you had a horde of zombies lurking outside your apartment.

    South Koreans do Zombie flicks so well? I’m a huge fan of Kingdom and Train to Busan so this was such a treat. Watching Peninsula next!