Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Stardust

Stardust

2007
×
½
Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Three Businessmen

Three Businessmen

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Five Heartbeats

The Five Heartbeats

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★
Edit this entry  
07
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Read the review Edit this entry  
06
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Mama

Crazy Mama

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunday In the Park With George

Sunday In the Park With George

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Radioactive Dreams

Radioactive Dreams

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mafu Cage

The Mafu Cage

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shower

The Shower

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Traffic

Traffic

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
That'll Be The Day

That'll Be The Day

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friendship Never Dies

Friendship Never Dies

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Caesar

Black Caesar

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Tall Guy

The Tall Guy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Conversation Piece

Conversation Piece

1974
×
Edit this entry  
09
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★
Edit this entry  
03
Joe Dirt

Joe Dirt

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seriously, Sincerely

Seriously, Sincerely

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fatal Instinct

Fatal Instinct

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Awful Backlash

The Awful Backlash

1967
×
★★★
Edit this entry  
25
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Domestic Disturbance

Domestic Disturbance

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thursday's Children

Thursday's Children

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide

The Suicide

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
SuperFly

SuperFly

2018
×
★★
Edit this entry