Sort by

Peter has logged 218 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hercules

Hercules

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frank

Frank

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fanboys

Fanboys

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sharpe's Siege

Sharpe's Siege

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sharpe's Company

Sharpe's Company

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sharpe's Eagle

Sharpe's Eagle

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sharpe's Rifles

Sharpe's Rifles

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry