Sort by

Peter has logged 134 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Town

Ghost Town

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Back in Time

Back in Time

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Demoted

Demoted

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lebanon

Lebanon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chris Tucker: Live

Chris Tucker: Live

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sabrina

Sabrina

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Demetri Martin: Live (At The Time)

Demetri Martin: Live (At The Time)

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry