Sort by

Peter has logged 173 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Angela's Ashes

Angela's Ashes

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ri¢hie Ri¢h

Ri¢hie Ri¢h

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Sex Robot

My Sex Robot

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kardashian: The Man Who Saved OJ Simpson

Kardashian: The Man Who Saved OJ Simpson

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Look Who's Talking Now!

Look Who's Talking Now!

1993
×
Read the review Edit this entry  
10
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jimmy Carr: Funny Business

Jimmy Carr: Funny Business

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Whole Truth

The Whole Truth

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry