Sort by

Marian has logged 209 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slow Learners

Slow Learners

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
16
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Not Another Happy Ending

Not Another Happy Ending

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★
Edit this entry  
19
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Confess

I Confess

1953
×
★★★½
Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry