Sort by

Marian has logged 30 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pocketful of Miracles

Pocketful of Miracles

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
20,000 Years in Sing Sing

20,000 Years in Sing Sing

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Shakedown

The Big Shakedown

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Horse

The Dark Horse

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
It's Love I'm After

It's Love I'm After

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Satan Met a Lady

Satan Met a Lady

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Cotton

The Cabin in the Cotton

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parachute Jumper

Parachute Jumper

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kid Galahad

Kid Galahad

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Handsome: A Netflix Mystery Movie

Handsome: A Netflix Mystery Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Private Lives of Elizabeth and Essex

The Private Lives of Elizabeth and Essex

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Special Agent

Special Agent

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry