Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Marian

Marian

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Marian
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Marian’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Broken Hearts Gallery

    The Broken Hearts Gallery 2020

    ★★ Watched by Marian 13 Mar 2021

    i am tired of pretending people’s stories about their exes are interesting maybe try being a homebody for once

  • Lessons of Darkness

    Lessons of Darkness 1992

    ★★★★ Watched by Marian 08 Mar 2021

    has life without fire become unbearable for them?

  • Prospect

    Prospect 2018

    ★½ Watched by Marian 29 Sep 2018 8

    either this movie is completely incomprehensible without subtitles or i have some mad undiagnosed audio processing issues

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake 2018

    ★★★★ Watched by Marian 28 Sep 2018 3

    Overall enjoyed this movie a lot for the twisted, weird, funny, creepy, quasi film noire that it is. Andrew Garfield is great and the visuals are amazing. I do have to say though, I was left questioning the way women were portrayed throughout the film- as objects, as animals, as sexualized ads, as monsters, unwillingly or unknowingly on display... it feels like there’s a point trying to be made about the way women are depicted in pop culture but it’s so incorrigible that I think it edges into just replicating what already exists in our society instead of critiquing it in an effective way.

  • All About Nina

    All About Nina 2018

    ★★★★★ Watched by Marian 23 Sep 2018

    where is mary elizabeth winstead’s OSCAR

  • SPF-18

    SPF-18 2017

    ½ Watched by Marian 17 Sep 2018

    i am so confused keanu are you ok

  • Bound

    Bound 1996

    ★★★★★ Watched by Marian 16 Sep 2018

    sexy!!!!!!!!!

  • Sierra Burgess Is a Loser

    Sierra Burgess Is a Loser 2018

    ★★½ Watched by Marian 09 Sep 2018

    the audacity to constantly reference lesbianism throughout this movie and then ignore the obvious enemies to lovers sierra x veronica storyline just SITTING there .... delete the account

  • Searching

    Searching 2018

    ★★★★½ Watched by Marian 09 Sep 2018

    john cho oscar john cho oscar john cho oscar

  • Memento

    Memento 2000

    ★★★★★ Watched by Marian 05 Sep 2018

    this guy is mad good at stick and pokes

  • Before I Fall

    Before I Fall 2017

    ★★★ Watched by Marian 03 Sep 2018 1

    exactly as unrelatable and weird as i remember the book being when i read it in high school but zoey deutch? cute. the soundtrack? kind of a bop. the cinematography? VERY blue

  • The Foreigner

    The Foreigner 2017

    ★★★ Watched by Marian 02 Sep 2018

    Love u jackie chan

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 49

Review Tags

16
  • online
  • theater
  • netflix
  • ciff
  • dvd
  • the great digital film festival
  • netflixx
  • alie
  • canada top ten film festival
  • i would die for you taika
  • kait
  • lucy
  • onine
  • rabbit
  • the turtle
  • yellow
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro