Sort by

brooke has logged 219 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★
Edit this entry  
26
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Company

Company

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Edit this entry  
07
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Howards End

Howards End

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
15
The Tribes of Palos Verdes

The Tribes of Palos Verdes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry