Reza has logged 45 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Grace & Glorie

Grace & Glorie

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Horse

The Horse

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Venom

Venom

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lola

Lola

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Back When We Were Grownups

Back When We Were Grownups

2004
×
★★
Edit this entry  
28
The Blackwater Lightship

The Blackwater Lightship

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Six Minutes to Midnight

Six Minutes to Midnight

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Fear in the Night

Fear in the Night

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Golden Hawk

The Golden Hawk

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Suitable Boy

A Suitable Boy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blind

Blind

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jigsaw Man

The Jigsaw Man

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Happened in Broad Daylight

It Happened in Broad Daylight

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Harm's Way

In Harm's Way

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bloodline

Bloodline

1979
×
★½
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Passerby

The Passerby

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Inquisitor

The Inquisitor

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ten Little Indians

Ten Little Indians

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil Strikes at Night

The Devil Strikes at Night

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Name of the Law

In the Name of the Law

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Cries

Silent Cries

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's My Turn

It's My Turn

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Rome: Free City

Rome: Free City

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Flower in His Mouth

The Flower in His Mouth

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Way to Treat a Lady

No Way to Treat a Lady

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Happened Here

It Happened Here

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fireflies in the Garden

Fireflies in the Garden

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Laws of Attraction

Laws of Attraction

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Soldier Blue

Soldier Blue

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Passion of Love

Passion of Love

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mackenna's Gold

Mackenna's Gold

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Glorias

The Glorias

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monsoon

Monsoon

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Curse of the Golden Flower

Curse of the Golden Flower

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry