Sort by

Rick has logged 51 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mazes and Monsters

Mazes and Monsters

1982
×
★★
Edit this entry  
25
Tread

Tread

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
No Man of God

No Man of God

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
The Rescue

The Rescue

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★
Edit this entry  
01
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bob Roberts

Bob Roberts

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Fred Armisen: Standup for Drummers

Fred Armisen: Standup for Drummers

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Matinee

Matinee

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Explorers

Explorers

1985
×
★★★
Edit this entry  
07
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Starman

Starman

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
Breaking News in Yuba County

Breaking News in Yuba County

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★
Edit this entry  
31
White Riot

White Riot

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Boy Who Could Fly

The Boy Who Could Fly

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hair

Hair

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★★
Edit this entry