Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 395 Films watched
  • 32.9 Average per month
  • 7.6 Average per week

Milestones

First Film

It's a Wonderful Life

Jan 1

Most Watched

Deadpool 2

4 times

Avengers: Infinity War

4 times

Won't You Be My Neighbor?

3 times

Mandy

3 times

Ant-Man and the Wasp

3 times

Last Film

Scott Pilgrim vs. the World

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
169 films
Action
129 films
Comedy
125 films
Thriller
108 films
Sci Fi
76 films
Crime
74 films
Horror
65 films
Adventure
62 films
Mystery
40 films
Fantasy
32 films
USA
336 films
UK
61 films
Canada
22 films
France
22 films
Japan
14 films
Germany
12 films
China
11 films
Australia
8 films
Italy
8 films
Belgium
5 films
English
378 films
French
34 films
Spanish
30 films
Japanese
17 films
Italian
13 films
Russian
13 films
German
12 films
Chinese
10 films
Xhosa
7 films
Korean
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 46 Added 26

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Ryan’s most liked review

Mallrats

★★★★

Decided to rewatch for Stan Lee.

Cried myself to sleep for Stan Lee.

Rest easy, Stan The Man. You'll be sorely missed.

More reviews

Ryan’s most liked list

In Theaters – 2017

These are the films I had the chance to see on the big screen in 2017, from earliest to latest.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

My Grandpa Is Hiding
Average weighted rating:

3.5

Films Ryan watched in 2018

  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • BuyBust
  • Sharp Objects
  • Step Brothers
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Vice
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Home Alone
  • Outlaw King
  • Tyrel
  • The House That Jack Built
  • Ben Is Back
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Bumblebee
  • Venom
  • The Predator
  • They Shall Not Grow Old
  • The Way of the Gun
  • The Mule
  • Vox Lux
  • Aquaman
  • Home Alone
  • American Psycho
  • The Favourite
  • The Terminal
  • The Wife
  • The Hate U Give
  • Roma
  • Chocolate
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Front Runner
  • Schindler's List
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Sleeping with Other People
  • Save the Green Planet!
  • Who Framed Roger Rabbit
  • War on Everyone
  • Seven Psychopaths
  • Shame
  • The Christmas Chronicles
  • Creed II
  • Green Book
  • Blindspotting
  • Empire Records
  • Silent Rage
  • Creed II
  • Creed
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Boy Erased
  • Widows
  • Raising Arizona
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Mallrats
  • The Dark Knight
  • Beginners
  • Twelve Monkeys
  • Overlord
  • The Girl in the Spider's Web
  • Mandy
  • Annie Hall
  • Gator Green
  • Roadkill: The Last Days of John Martin
  • My Sweet Satan
  • Into the Black
  • The Quick and the Dead
  • To Die For
  • Beautiful Boy
  • Bohemian Rhapsody
  • Suspiria
  • Mandy
  • Deadbeat at Dawn
  • Sorry to Bother You
  • Trick 'r Treat
  • mid90s
  • Basket Case
  • The Haunting
  • Tropic Thunder
  • Ant-Man and the Wasp
  • Creepshow
  • Daredevil
  • The Old Man & the Gun
  • The Sisters Brothers
  • The Night Comes for Us
  • Halloween
  • Halloween
  • Bad Times at the El Royale
  • Green Lantern
  • Hocus Pocus
  • Eighth Grade
  • Hearts Beat Loud
  • Apostle
  • First Man
  • Halloween II
  • October Sky
  • The Invitation
  • Beetlejuice
  • The Nightmare Before Christmas
  • Venom
  • A Star Is Born
  • Batman: The Killing Joke
  • Maniac
  • Night of the Living Dead
  • Interstellar
  • Hold the Dark
  • The Transformers: The Movie
  • Rebel Without a Cause
  • Solo: A Star Wars Story
  • Transcendence
  • Dogville
  • It
  • Tom at the Farm
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Slice
  • La La Land
  • Exploring The Tree of Life
  • The Crow
  • The Tree of Life
  • Mandy
  • Searching
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Watchmen
  • Hereditary
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Baywatch
  • The Post
  • Game Over, Man!
  • The Yakuza
  • American Animals
  • Bert Kreischer: Secret Time
  • Bert Kreischer: The Machine
  • Dude
  • 2001: A Space Odyssey
  • Upgrade
  • Tag
  • Rapid Fire
  • The Death of Superman
  • This Is the End
  • Deadpool
  • Deadpool 2
  • The Raid 2
  • Ghost Stories
  • John Wick: Chapter 2
  • Puppet Master: The Littlest Reich
  • Mile 22
  • Alpha
  • Avengers: Infinity War
  • Grave of the Fireflies
  • My Grandpa Is Hiding
  • Lords of Dogtown
  • Land of the Dead
  • Revenge
  • Nirvana: Unplugged In New York
  • Cult of Chucky
  • Blood for Dracula
  • Flesh for Frankenstein
  • The Underneath
  • King of the Hill
  • Eighth Grade
  • BlacKkKlansman
  • Blindspotting
  • Tully
  • The Do-Over
  • The Discovery
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Comedy Central Roast of Bruce Willis
  • Baby Driver
  • Rough Night
  • Avengers: Infinity War
  • Revanche
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man and the Wasp
  • Deadpool 2
  • Spring
  • The Endless
  • Father of the Year
  • Mission: Impossible - Fallout
  • sex, lies, and videotape
  • MacGruber
  • The Equalizer 2
  • Three Identical Strangers
  • Isle of Dogs
  • The Equalizer
  • You Were Never Really Here
  • Le Samouraï
  • Victoria
  • Leave No Trace
  • Dogtooth
  • Spring
  • Sorry to Bother You
  • Muse: Drones World Tour
  • Won't You Be My Neighbor?
  • A Quiet Place
  • Tag
  • Bowling for Columbine
  • Fantastic Voyage
  • Ant-Man and the Wasp
  • Ant-Man
  • Blockers
  • Hearts Beat Loud
  • Unsane

See all 395

World Map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more