RSS feed for Alyssa
  • Home for the Holidays

    Home for the Holidays

    ★★★½

    Holly Hunter, superstar thespian and noted innovator in the field of “having bangs”, deserves way better than Dylan McDermott.

  • Hookers on Davie

    Hookers on Davie

    ★★★★½

    How much are you thinking about spending here?
    Twenty dollars. 
    About twenty dollars? Go down to Super Value, get a pork chop and fuck that. 


    Watch it here:

    www.youtube.com/watch?v=KWUm2AXEa-E

  • Where Is My Friend's House?

    Where Is My Friend's House?

    ★★★★★

    Perfect movie? 
    Yeah, perfect movie.

  • Godzilla vs. Hedorah

    Godzilla vs. Hedorah

    ★★★★

    “I know writers who use subtext, and they’re all cowards!!”

  • Devilman: Crybaby

    Devilman: Crybaby

    ★★★★★

    Why do I run? I don’t know the reason. I just like to. Even just a little, just a tiny bit farther. If I go forward, I feel like something will change. It’s trivial. Even if it’s just a little bit. Even just a little. Even the smallest bit. 

    The moral arc of history is long, and it bends towards oblivion.

  • Rosa la Rose, Public Girl

    Rosa la Rose, Public Girl

    ★★★★½

    Imagine being THAT gorgeous ....................like, imagine being *THAT* gorgeous.........................

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★★

    I think my favorite number in this is “When Love Goes Wrong”, a moment that ascends from sad to joyous purely upon the realization that no matter what happens, these girls will always have each other’s backs. There’s no bad situation they can’t get through together. 

    Yes I watched this twice in one night bACK OFF!

    P.S: Sex Worker Cinema

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★★

    Marilyn’s performance is so incredible in this film. That character is so clearly written to be a joke but Monroe gives her such wit and poise that the movie as a whole ends up feeling very non-judgemental towards her outlook on love. Important that her character is not in pursuit of money out of vanity but instead out of a desire for personal security. Like the song says, love is great...but it sure won’t pay the rent.


    EDIT: Just checked and saw a woman wrote the screenplay so I clearly wasn’t giving this film enough credit on that front.

  • Wonderstruck

    Wonderstruck

    ★★★★½

    Look idk I just love museums a whole lot okay.

  • Millennium Actress

    Millennium Actress

    ★★★★★

    [The full moon is] not till tomorrow. But I like this moon best. After the full moon it starts to wane. But with the 14th night, there’s still tomorrow...and hope. 
    All art is made in pursuit of a shadow. Even if it is founded on a falsehood, the catharsis it provides is real.

  • Crawl

    Crawl

    ★★★½

    A lot of munching in this movie! A lot of standard 2010’s horror bullshit too, the thuddingly solid demarcation between “This scene is the one about the THEMES” and “This scene is the scary part” but eh at this point that’s to be expected. I did yelp quite a few times which isn’t anything to sneeze at.

  • Midsommar

    Midsommar

    Left early because I wanted to go home and read JoJo’s Bizarre Adventure, sorry Ari, the part when the spooky cultist is talking about how much they respect traffic laws was funny I guess.