RSS feed for Alyssa

Alyssa has written 148 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Our Cinema Oscar Special

    Our Cinema Oscar Special

    ★★★★★

    If he killed himself that’s his own choice! It’s always their own choice! Whether it’s Tim or Heath Ledger or whoever it is, it’s their own choice. 


    Deeply acidic and uncomfortable and hilarious. Stunned by how this series can continue to catch me off guard even after watching this much of it. The “grand finale” is an all timer.

  • Written on the Wind

    Written on the Wind

    ★★★★★

    We all know I love Dorothy Malone in this movie, there’s just no way I could articulate how that performance moves me in a Letterboxd capsule. So let’s talk about Robert Stack huh???? What an agonizingly vulnerable performance he gives here. It only really hit me this go-around how SAD his character is, how deeply insecure and scared he is the entire movie. His final moments, much more than before, completely devestated me.

  • Throw Down

    Throw Down

    ★★★★★

    What I’m noticing about To movies is they all have these insanely eye-catching premises and yet are literally never the thing I’m expecting them to be. I hope it goes without saying that that’s a good thing.

  • The Long Day Closes

    The Long Day Closes

    ★★★★★

    The process of erosion. All I can think to say is that it’s one of the few films (possibly the only film?) that capture the ethereal beauty of a Powell & Pressburger movie.

  • Jackie Brown

    Jackie Brown

    ★★★★★

    The ending of this movie is very much a pure, uncut example of Alyssa Marylee Heflin Cinema™️.

  • Where Is My Friend's House?

    Where Is My Friend's House?

    ★★★★★

    Perfect movie? 
    Yeah, perfect movie.

  • Devilman: Crybaby

    Devilman: Crybaby

    ★★★★★

    Why do I run? I don’t know the reason. I just like to. Even just a little, just a tiny bit farther. If I go forward, I feel like something will change. It’s trivial. Even if it’s just a little bit. Even just a little. Even the smallest bit. 

    The moral arc of history is long, and it bends towards oblivion.

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★★

    I think my favorite number in this is “When Love Goes Wrong”, a moment that ascends from sad to joyous purely upon the realization that no matter what happens, these girls will always have each other’s backs. There’s no bad situation they can’t get through together. 

    Yes I watched this twice in one night bACK OFF!

    P.S: Sex Worker Cinema

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★★

    Marilyn’s performance is so incredible in this film. That character is so clearly written to be a joke but Monroe gives her such wit and poise that the movie as a whole ends up feeling very non-judgemental towards her outlook on love. Important that her character is not in pursuit of money out of vanity but instead out of a desire for personal security. Like the song says, love is great...but it sure won’t pay the rent.


    EDIT: Just checked and saw a woman wrote the screenplay so I clearly wasn’t giving this film enough credit on that front.

  • Millennium Actress

    Millennium Actress

    ★★★★★

    [The full moon is] not till tomorrow. But I like this moon best. After the full moon it starts to wane. But with the 14th night, there’s still tomorrow...and hope. 
    All art is made in pursuit of a shadow. Even if it is founded on a falsehood, the catharsis it provides is real.

  • Duelle

    Duelle

    ★★★★★

    If your movie doesn’t have a Kid Detective then I’m sorry but it’s shit.

  • Klute

    Klute

    ★★★★★

    I gotta get up.