Sort by

River has logged 44 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ran

Ran

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry