Robert has logged 30 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
May

May

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dagon

Dagon

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Death Line

Death Line

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
China Lake

China Lake

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
14
That Guy Dick Miller

That Guy Dick Miller

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★½
Edit this entry