RSS feed for Robert

Robert has logged 546 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Edit this entry  
30
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★½
Edit this entry  
30
Spawn

Spawn

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dracula vs. Frankenstein

Dracula vs. Frankenstein

1971
×
★★½
Edit this entry  
09
Frankenstein's Bloody Terror

Frankenstein's Bloody Terror

1968
×
★★★
Edit this entry  
09
She's Lost Control

She's Lost Control

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
I Won't Come Back

I Won't Come Back

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Fantastic Adventures of Unico

The Fantastic Adventures of Unico

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Hot Thrills and Warm Chills

Hot Thrills and Warm Chills

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fantasy Sentences

Fantasy Sentences

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Nest of the Cuckoo Birds

The Nest of the Cuckoo Birds

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The LEGO Ninjago Movie

The LEGO Ninjago Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
For Scent-imental Reasons

For Scent-imental Reasons

1949
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Haredevil Hare

Haredevil Hare

1948
×
★★★½
Edit this entry  
09
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
At the Drive-In

At the Drive-In

×
Read prior review Edit this entry  
03
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
30
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Chase

The Chase

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry