RSS feed for Robert

Robert has logged 62 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
From Greece

From Greece

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Baton Bunny

Baton Bunny

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Hypo-Chondri-Cat

The Hypo-Chondri-Cat

1950
×
★★★½
Edit this entry  
29
Frigid Hare

Frigid Hare

1949
×
★★★½
Edit this entry  
29
Feed the Kitty

Feed the Kitty

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Description of a Struggle

Description of a Struggle

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★
Edit this entry  
26
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Umbango

Umbango

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Edit this entry  
25
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fishy Stones

Fishy Stones

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Mülheim/Ruhr

Mülheim/Ruhr

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mülheim/Ruhr

Mülheim/Ruhr

1964
×
Edit this entry  
21
Eldorado XXI

Eldorado XXI

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Precious Images

Precious Images

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Time Piece

Time Piece

1965
×
Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
19
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Six-String Samurai

Six-String Samurai

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
18
An Inconvenient Sequel: Truth to Power

An Inconvenient Sequel: Truth to Power

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Essays

Essays

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mardan

Mardan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
By the Dike Sluice

By the Dike Sluice

1963
×
★★★½
Edit this entry  
16
Darling

Darling

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
14
At the Drive-In

At the Drive-In

×
Read the review Edit this entry  
13
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Patton

Patton

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Concrete Night

Concrete Night

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
Public Hearing

Public Hearing

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sandow

Sandow

1896
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Annie Oakley

Annie Oakley

1894
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Caicedo (with Pole)

Caicedo (with Pole)

1894
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Chinese Laundry Scene

Chinese Laundry Scene

1894
×
★★★
Edit this entry  
06
Corbett and Courtney Before the Kinetograph

Corbett and Courtney Before the Kinetograph

1894
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Boxing Cats (Prof. Welton's)

The Boxing Cats (Prof. Welton's)

1894
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Edit this entry