Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life in a Year

Life in a Year

2020
×
★½
Edit this entry  
02
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lolita

Lolita

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Love

Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Hollow Crown: Henry V

The Hollow Crown: Henry V

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hollow Crown: Henry IV - Part 2

The Hollow Crown: Henry IV - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ema

Ema

2019
×
★★½
Edit this entry