Sort by

Rian has logged 42 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Win Win

Win Win

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Badgered

Badgered

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Chicken from Outer Space

The Chicken from Outer Space

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
I'll Wait for the Next One...

I'll Wait for the Next One...

2002
×
Read the review Edit this entry  
22
I'll Wait for the Next One...

I'll Wait for the Next One...

2002
×
Read the review Edit this entry  
22
Give Up Yer Aul Sins

Give Up Yer Aul Sins

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Lavatory Lovestory

Lavatory Lovestory

2007
×
★★½
Edit this entry  
22
Wild

Wild

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gopher Broke

Gopher Broke

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Fifty Percent Grey

Fifty Percent Grey

2001
×
★★½
Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Selma

Selma

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Me and My Moulton

Me and My Moulton

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Everybody's Fine

Everybody's Fine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Famous Box Trick

The Famous Box Trick

1898
×
★★★
Edit this entry  
10
Perspectives

Perspectives

1975
×
★★
Edit this entry  
10
Johnny Express

Johnny Express

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wind

Wind

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bottoms

Bottoms

1966
×
Read the review Edit this entry  
10
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
★★½
Edit this entry  
08
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Empty Spaces

Empty Spaces

2015
×
★½
Edit this entry  
04
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bug Crawls

Bug Crawls

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Green

Blue Green

2007
×
★½
Edit this entry  
04
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★
Edit this entry  
01
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry