Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The 1975 'At Their Very Best' Live from Madison Square Garden

The 1975 'At Their Very Best' Live from Madison Square Garden

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 1975 - Full Live Show - (Vevo Presents: Live at The O2, London)

The 1975 - Full Live Show - (Vevo Presents: Live at The O2, London)

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
This Is England '90

This Is England '90

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
This Is England '88

This Is England '88

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Is England '86

This Is England '86

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Appreciation

Appreciation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry