Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Buck Run

Buck Run

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★½
Edit this entry  
14
Like Father

Like Father

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Susi Susanti - Love All

Susi Susanti - Love All

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Stand In

The Stand In

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracles from Heaven

Miracles from Heaven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breaking Surface

Breaking Surface

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
What They Don't Talk About When They Talk About Love

What They Don't Talk About When They Talk About Love

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Wedding Partner

Wedding Partner

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Family Tree

The Family Tree

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
09
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Edit this entry  
07
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry