• Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    She is so goooooood. One of the best. I don’t know how to describe her, too good actually. I like when she hit the road, camera was behind it, and the back sound on it. The back sound also so good. This is just beautiful

  • News of the World

    News of the World

    ★★★★

    He is a newsman. He read news from town to town. In the middle of his journey, he find this girl, Indian, Kiowa...
    She was all alone.

  • Wild Nights with Emily

    Wild Nights with Emily

    ★★★

    Emily Dickinson

  • Coach Carter

    Coach Carter

    ★★★

    He created students athlete, not just basketball players.

  • Susi Susanti - Love All

    Susi Susanti - Love All

    ★★★

    I want that jersey

  • Hidden Figures

    Hidden Figures

    ★★★½

    This is so good. How 3 colored girls really important in NASA. And they aare so goddamn good. Well, this is not just equality for a women but also for black people, black women. That they deserve everything that white women get.

  • Danny Collins

    Danny Collins

    ★★★½

    Oh my God, this so funny, all the jokes that he made. Al Pacino, you are great on it.

  • Draft Day

    Draft Day

    ★★★

    Pretty intense actually. We know now behind the table before the seasons begin.

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

    Don’t mess with Ma. She is a Mother of Blues

  • The Midnight Sky

    The Midnight Sky

    ★★★

    Well, i think i just watched a film with no ending, i mean, not feel like it. This is different

  • Miracles from Heaven

    Miracles from Heaven

    ★★★

    Her daughter is very ill and there is no medicine of it. One day, she fell from tree, trapped on it, but miracles happen. She is okay, and her illness was gone away.
    Beside of the story, the best part that i like it was, when Jennifer Garner ran for her daughter and he called “Kevin” from upstairs, that was cute.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    Some guys, bestfriends, tried to something new to make their life more cheerful and exciting. They tried a method which invlude alcohol on that. They have changed since then. And this movie was presented that so well.
    And guess what, he dance, finally.