Sort by

ribcage has logged 38 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The House of Fear

The House of Fear

1945
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Lump

Lump

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Old Woman Who Hid Her Fear Under the Stairs

The Old Woman Who Hid Her Fear Under the Stairs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rumba

Rumba

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pearl of Death

The Pearl of Death

1944
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Fit

Fit

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape Plan 2: Hades

Escape Plan 2: Hades

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Critic

The Critic

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
16
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Abominable

Abominable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tau

Tau

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bitcoin Heist

Bitcoin Heist

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Spider Woman

The Spider Woman

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Asylum

Asylum

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock Holmes Faces Death

Sherlock Holmes Faces Death

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★½
Edit this entry